Podział ze względu na stopień zaawansowania zmian

Znany jest również podział ze względu na odczucia dotykowe podczas badania zmian. Kosmetolog jest w stanie odróżnić trzy postacie cellulitu i dobrać odpowiednie metody przeciwdziałania ich pogłębiania.

Wyróżnia się cellulit wodny, który dotyka osoby szczupłe, zazwyczaj już w okresie dojrzewania. Jest wywołany zatrzymaniem wody w organizmie, na skutek dysfunkcji krążenia krwi i limfy.

Jest konsekwencją mało aktywnego, siedzącego trybu życia. Dochodzi do powstania grudek i nierówności na powierzchni skóry, głównie w okolicach łydek, ud czy ramion.

Druga postać cellulit lipidowy lub cellulit tłuszczowy, bo tak też jest określany, wywołany jest nadmiarem tkanki tłuszczowej. Powstaje na skutek gromadzenia się w komórkach tłuszczowych cukrów i kwasów tłuszczowych.

Dochodzi do powstania typowych zmian cellulitowych na dużych obszarach ciała. Natomiast cellulit cyrkulacyjny – charakteryzuje się występowaniem, w jednym czasie, dwóch rodzajów cellulitu, postaci wodnej i lipidowej, dlatego też popularnie nazywany jest cellulitem mieszanym.

Ten rodzaj cellulit występuje stosunkowo najczęściej.