Odzież BHP zależy od wykonywanego zawodu

Mamy w ofercie najróżniejsze elementy, które wchodzą w zakres odzieży BHP. Jednak prawda jest taka, że rzadko kiedy wykorzystywane są one wszystkie. Zazwyczaj jest tak, że mamy określony strój, który przypisany jest dla danego stanowiska. Na jednym będziemy potrzebowali specjalnych skafandrów, które będą nas miały chronić przed wpływem niebezpiecznych substancji, ale na innym może się okazać, że wystarczą jedynie słuchawki ochronne. To oznacza, że dokładnie musimy sprawdzić, jakie elementy odzieży BHP musimy posiadać na naszym stanowisku.

Wszystkiego się dowiemy

Większość informacji na temat odzieży BHP, którą będziemy musieli stosować w pracy zdobędziemy podczas szkolenia. Wówczas przed przystąpieniem do pracy będziemy musieli się spotkać z osobą, która nam wszystko wyjaśni, powie jakie są oczekiwania wobec nas i jakie są nasze obowiązki. Wtedy też powinniśmy się spotkać z instruktorem BHP, który powie nam o zagrożeniach na naszym stanowisku pracy. To oznacza, że właśnie podczas takiej rozmowy będziemy mogli się dowiedzieć, czego nam nie wolno robić na danym stanowisku, a co jest dozwolone. Wówczas też powinniśmy usłyszeć jakie elementy odzieży BHP musimy mieć, aby móc bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki. Zostaniemy również przeszkoleni w zakresie zachowań, jakie powinniśmy przejawiać w momencie wystąpienia jakiegoś zagrożenia, jak i tego, kiedy i gdzie zgłaszać wątpliwości co do jakości naszej odzieży BHP.

Czasami nie trzeba

Są takie stanowiska, że praktycznie nie musimy mieć żadnej odzieży BHP. Są takie, gdzie z tej odzieży będziemy mieli korzystać tylko w ustalonych sytuacjach, jak np. wówczas, gdy będziemy wychodzić z biura, w którym pracujemy, aby pójść na halę produkcyjną. Ale są również takie stanowiska, gdzie ta odzież BHP będzie praktycznie niezbędna. Czasami będzie to kask i kamizelka. Innym razem może być kask, słuchawki i okulary, a jeszcze innym cały zestaw łącznie z butami i spodniami. Dlatego też, warto wiedzieć jaki zestaw odzieży BHP przysługuje nam na naszym stanowisku i warto dopilnować, abyśmy go mieli. On ma nas chronić, dlatego też, bez odpowiedniego ubrania w ogóle nie powinniśmy rozpoczynać pracy. Warto zobaczyć jaka odzież BHP jest nam proponowana i co z tego powinniśmy stosować na naszym stanowisku. Pamiętajmy, że tu chodzi o nasze bezpieczeństwo, a nie o to jak wyglądamy. Powinniśmy również pilnować, aby nasza odzież BHP była wykonana w jak najwyższej jakości.