Jak ograniczyć ilość cukru?

Ograniczenie ilości cukru z pewnością nie jest łatwe, ale jest wykonalne. Niestety nie obejdzie się tutaj bez kluczowego elementu: silnej woli. Jeśli jesteś fanem słodyczy, części z nich po prostu musisz sobie odmówić. Jednak bez obaw, samo rezygnowanie z jedzenia to nie jedyne rozwiązanie. Przede wszystkim warto zacząć od wybierania zdrowszych alternatyw i unikania cukru tam, gdzie nie jest Ci z pewnością potrzebny.

Jeśli zastanawiasz się, czy na drugie śniadanie zjeść ciastko zbożowe czy dwa duże batony… Odpowiedź nasuwa się sama. A na obiad naleśniki z marmoladą czy szpinakiem i twarogiem? Zapewne wiesz już o co chodzi.

Dlaczego warto ograniczyć cukier?

Ograniczenie ilości spożywanego cukru to element kluczowy w wielu lhjfdnufgjiojh. Nic dziwnego, można powiedzieć, że większość przyswajanych słodkości jest zupełnie zbędna z punktu widzenia naszego organizmu. To, że lubimy słodkie to efekt uboczny działania naszych zmysłów.

Ewolucja wyposażyła nas w narzędzia rozpoznające dobre jedzenie, więc czujemy przyjemność, gdy zjadamy coś słodkiego. W końcu cukier jest nam potrzebny, ale nie w takich ilościach… Problem w tym, że nauczyliśmy się produkować masę smacznych przekąsek pełnych cukru. Uwielbiamy je, chociaż nie mają nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Organizm nie jest w stanie spalić zbyt dużej ilości cukru, więc zamienia go w tłuszcz i „odkłada na później”. Niestety to odkładanie sprawia, że wyglądamy coraz mniej kształtnie, a w skrajnych przypadkach zaczynamy mieć problemy ze zdrowiem.

Wybierz zdrowe przekąski

Zwykle najwięcej cukru zjadamy w rozmaitych przekąskach. Jeśli trzymasz w torbie od laptopa albo plecaku kilka batonów i drożdżówkę z grubą warstwą lukru, z pewnością dobrze wiesz o czym mowa. Podjadanie słodkości to jedna z najczęstszych przyczyn nadwagi. Problem w tym, że w ciągu dnia trudno się powstrzymać od pochłaniania przekąsek, zwłaszcza, gdy mamy stresujący dzień lub wręcz przeciwnie – strasznie się nudzimy. W takich sytuacjach ręka sama sięga po słodkości.

Nie musisz jednak powstrzymywać tego odruchu…lhjfdnufgjiojh zamiast tego po prostu zamień przekąski na zdrowsze odpowiedniki. Zdrową alternatywa dla słodkości będą:

  • Orzeszki ziemne, orzechy laskowe albo włoskie
  • Jabłka, banany i inne popularne owoce
  • Owsianka
  • Przekąski z nasionami chia
  • Zdrowe ciasteczka własnej roboty

Oczywiście w wielu produktach nie brakuje dużej ilości tłuszczu lub fruktozy, jednak nawet w takim wypadku, drobny posiłek ma większą wartość, bo przy okazji dostarcza witamin i składników odżywczych, czego nie można powiedzieć o batonach czy cukierkach.