Gdzie zaczyna się sztuka?

Chyba każdy z nas się zgodzi, że fotografia jest pełnoprawną dziedziną sztuki. Czy jednak każde wykonane zdjęcie można nazwać artystycznym? Tutaj już zaczynają się pewne problemy.

W dzisiejszych czasach zdjęcia robi prawie każdy, a w większość z nas wykorzystuje do tego swój telefon komórkowy. Czy więc wszyscy jesteśmy artystami? Zdaje się, że nie, chociaż z pewnością ktoś mógłby się z tym twierdzeniem nie zgodzić i miałby trochę racji.

Trudno jest właściwie zdefiniować sztukę i artystę. Czy dziecko, które bierze do ręki pędzel i maluje laurkę dla mamy, tworzy sztukę? Większość z nas powiedziałaby, że nie, ale przecież można by znaleźć uznanych artystów, których prace przypominają właśnie dziecięce rysunki (na przykład Nikifor).

Z fotografią są podobne dylematy. Zapewne większość z nas zgodziłaby się z tym, że prawdziwy artysta fotograf musi reprezentować pewien poziom umiejętności – musi być po prostu dobry w tym, co robi.

Poza tym, liczy się chyba również świadomość. Dzieła sztuki raczej nie powstają przypadkiem, ale są owocem realizacji określonego pomysłu artystycznego.

Piaskownice