Ekrany akustyczne, czyli jak zwalczyć hałas komunikacyjny

Tereny mieszkalne zlokalizowane w pobliżu szlaków komunikacyjnych, takich jak miejskie odcinki autostrad, koleje, lotniska czy tereny przemysłowe, wiążą się z podwyższonym poziomem hałasu. Emitowany przez samochody, pociągi, samoloty czy maszyny hałas nie jest niczym przyjemnym i może utrudnić codzienne życie. By temu zapobiec, stosuje się specjalne ekrany akustyczne, które skutecznie pochłaniają hałas komunikacyjny i podnoszą komfort życia mieszkańców. Stosuje się je również, by odgrodzić prywatne obszary od fabryk, tłocznych miejsc publicznych, odkrytych basenów czy placów zabaw. Ich głównym zadaniem jest wytworzenie tak zwanego „cienia akustycznego” – obszaru, gdzie nie docierają bezpośrednie fale akustyczne. Efektem tego wszystkiego jest zmniejszenie natężenia hałaśliwego dźwięku.

Typy ekranów akustycznych – zielone i przezroczyste

Wśród typów ekranów akustycznych możemy wyróżnić „zielone ściany” oraz przezroczyste ekrany wykonane z plexiglas.

  • Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, mają kolor zielony, który zazwyczaj naturalnie komponuje się z otoczeniem. By podnieść estetykę takiego rozwiązania, niekiedy zielone ściany obsadza sią pnącymi roślinami, które sprawiają, że ekrany jeszcze lepiej dopasowują się do otaczającego je środowiska i pochłaniają nie tylko hałas, ale również zanieczyszczenia, kurz i pyły. Bardzo często zielone ściany stawiane są naprzemiennie z tymi przezroczystymi.
  • Drugi typ, czyli ekrany wykonane z plexiglas, to ekrany przezroczyste, wyróżniające się wysokim stopniem widoczności oraz gładkości. Niekiedy widoczne są na nich nadruki wykonane w technice sitodruku, tworzone w celu ochrony ptaków, które mogłyby nie zauważyć całkowicie transparentnej ściany.

    Również i ten typ ekranów akustycznych stanowi doskonałą barierę dźwiękową. Montowany jest tam, gdzie wymagana jest pełna widoczność.

  • Ekrany wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia, trudne warunki atmosferyczne, promienie UV, a także niszczenie z biegiem lat. Są łatwe w montażu, a ich wysokość może być dostosowana do wymagań klienta.

Ekrany akustyczne i ich zastosowanie

Ekrany akustyczne mają szerokie zastosowanie. Ustawia się je przy miejskich odcinkach autostrad, na mostach, wiaduktach, w pobliżu szlaków kolejowych i lotnisk.

Stanowią również barierę dźwiękową dla terenów przemysłowych i różnych maszyn. Często też odgradzają prywatne posesje od tłocznych miejsc publicznych.