Ekrany akustyczne – co to jest i jak działają?

Ekrany akustyczne, zwane również ekranami dźwiękochłonnymi, stanowią naturalną lub sztuczną barierę dźwiękową. Ustawia się je pomiędzy źródłem hałasu a danym obszarem, by doprowadzić do powstania tak zwanego „cienia akustycznego”, czyli miejsca o zmniejszonym natężeniu dźwięku. Do takiego miejsca nie docierają bezpośrednie fale akustyczne. Wspomniane ekrany niezwykle skutecznie pochłaniają uciążliwy hałas.

Podnosi to komfort życia na terenach w pobliżu szlaków komunikacyjnych, takich jak odcinki autostrad, lotniska czy koleje. Ekrany akustyczne stosuje się również do odgradzania posesji od terenów przemysłowych i tłocznych publicznych miejsc (odkryte baseny, place zabaw).

Jak działają ekrany akustyczne?

Na czym polega zasada działania ekranów akustycznych? Tak naprawdę wszystko opiera się na dwóch podstawowych parametrach fizycznych. Pod uwagę należy wziąć izolacyjność akustyczną oraz współczynnik pochłaniania dźwięku.

Izolacyjność akustyczna odpowiada za to, ile energii akustycznej jest w stanie przedostać się przez ekran do obszaru chronionego. Z kolei współczynnik pochłaniania dźwięku jest odpowiedzialny za ilość energii fal dźwiękowych, którą ekran odbije w stronę źródła. Biorąc pod uwagę te dwa parametry, jesteśmy w stanie ocenić rzeczywistą skuteczność danego ekranu akustycznego.

Budowa ekranów akustycznych

Ekrany akustyczne mogą mieć różną długość i różną wysokość.

Bariery te mogą być także różnie ustawione względem źródła hałasu, by powstał pożądany cień akustyczny. Bardzo ważną kwestią jest też materiał wykonania ekranów akustycznych oraz jego struktura – wszystko to przekłada się na skuteczność zastosowanego rozwiązania. Bariery dźwiękowe mogą występować też w różnych formach, takich jak ściana, tunel lub korytarz. Do produkcji drogowych ekranów dźwiękochłonnych wykorzystuje się różnorodne materiały.

Są to zazwyczaj:

  • płyty przezroczyste lub półprzezroczyste szklane z poliwęglanu lub szkła akrylowego,
  • płyty z betonu, drewna, trocinobetonu, keramzytobetonu, ceramiki, specjalnych kaset wypełnionych wełną akustyczną.

.