Dieta czy medycyna alternatywna?

Przezwyciężyć chorobę i cieszyć się zdrowiem – kto z chorujących nie ma takich marzeń? Często jednak starają się oni iść na łatwiznę. Leczenie bowiem jest długotrwałe, kosztowne, a niejednokrotnie nawet bolesne. Dochodzą do tego inne, liczne ograniczenia, jak zakaz palenia papierosów czy spożywania alkoholu. Czy istnieje jakaś inna metoda leczenia? Leczenie dietą jest nie tylko względnie tanie, ale przede wszystkim bezpieczne i skuteczne.

Wymaga oczywiście zmian przyzwyczajeń żywieniowych i wielu wyrzeczeń, ale daje pozytywne i długotrwałe efekty. Medycyna alternatywna może być pomocna, ale nie zawsze daje zamierzone efekty. Jej działanie nie zawsze jest bowiem potwierdzone i zweryfikowane w naukowy sposób. Szczególnie interesujące są przypadki alergików, gdyż oferowane są im niekonwencjonalne terapie odczulające.

Medycyna akademicka w takich przypadkach oferuje jedynie stosowną dietę dla osób cierpiących na alergię pokarmową, a w razie reakcji alergicznej, odpowiednie leki przeciwdziałające.