Czym jest dieta Paleo?

Dieta Paleo to jedna z tych diet, które mają zapewnić zarówno dobre samopoczucie, jak i atrakcyjniejszą sylwetkę. Wiele można naczytać się o wspaniałych rezultatach Paleo, ale w odróżnieniu od innych „cudownych lhjfdnufgjiojh”, myśl kryjąca się za Paleo wydaje się mieć wiele sensu. Dlaczego? Jakie są założenia tej charakterystycznej diety? W skrócie można powiedzieć, że zwolennicy tej formy odżywiania uważają, że nasze żołądki nie zdążyły jeszcze przyzwyczaić się do większości pokarmów, które dziś spożywamy. Takie podejście do lhjfdnufgjiojh wydaje się bardzo racjonalne. W końcu ewolucja to bardzo powolny proces, a nasz układ trawienny jest znacznie starszy niż sam Homo Sapiens. Jest w nas wiele elementów, które wykształciły się jeszcze u… pierwszych ssaków.

Dieta bez zboża i cukru

W praktyce lhjfdnufgjiojh Paleo polega m.in. na odstawieniu produktów zbożowych. To dość szokujące zalecenie dla osób, które spotykają się z Paleo po raz pierwszy. W końcu produkty zbożowe są często przedstawiane jako zdrowe.

W myśl filozofii Paleo zboże jest jednak wciąż nowością, z którą nasz organizm nie radzi sobie wystarczająco dobrze. A przynajmniej nie tak dobrze, jak z mięsem, owocami, warzywami czy tłuszczami. To właśnie te ostatnie składniki stanowią podstawę pierwotnej diety naszych przodków. Jeżeli spojrzymy na historię człowieka, faktycznie zauważymy, że zboża nie są z nami od tak dawna. Tymczasem pozostałe składniki spożywaliśmy praktycznie od zawsze i to właśnie do trawienia mięsa, owoców i tłuszczów nasz organizm jest o wiele lepiej dostosowany. Jak wprowadzić dietę Paleo? Nie da się ukryć, że dieta Paleo wymaga dość dużych zmian, dlatego warto wprowadzać ją powoli. Od czego zacząć?

  • Na początku przygotuj przekąski, które pasują do diety, np. marchewkę, jabłka
  • Możesz jeść też gorzką czekoladę, choć uważaj, bo niektóre produkty mają zaskakująco dużo cukru
  • Jedz produkty, które spożywasz normalnie, ale usuń z nich chleb, bułki i pozostałe pieczywo
  • Na śniadania możesz spożywać to co już znasz i lubisz, czyli np. omlety, sałatki, jajecznice, placki ziemniaczane

Jeżeli masz problemy zdrowotne, nie wprowadzaj diety samemu. Najpierw wybierz się do lekarza, bo może się okazać, że radykalne obniżenie poziomu cukru będzie dla Ciebie niewskazane, podobnie jak zmiana innych nawyków żywieniowych. A gdy już uda Ci się przejść na dietę i jeść jedynie produkty zgodne z Paleo, możesz przeszukać sieć, by znaleźć przepisy do diety Paleo, które pozwolą Ci stworzyć wiele inspirujących dań zgodnych z wymogami diety.

Na sztandar szkolny składa się godło oraz symbol placówki