Co wchodzi w skład odzieży BHP?

Nawet jeżeli na co dzień nie korzystamy z odzieży BHP, bo zakres naszych obowiązków tego od nas nie wymaga, to i tak warto wiedzieć, co się zalicza do takiej odzieży. Może się okazać, że kiedyś ta wiedza nam się przyda, a wówczas nie będziemy zaskoczeni dość dużym wyborem różnego rodzaju produktów, które właśnie mają za zadanie ochranianie naszego życia.

Różne produkty

Warto wiedzieć, że w zakresie BHP mamy proponowaną różną odzież, która za każdym razem musi spełniać odpowiednie wytyczne, bo w przeciwnym razie nie będzie mogła być dopuszczona do użytku. Dlatego też warto wiedzieć, że możemy tutaj przebierać w specjalnym obuwiu, które będzie miało odpowiednio zabezpieczone palce i pięty.

Dodatkowo mogą nam być oferowane odpowiednie koszule, wzmacniane spodnie, kaski, słuchawki czy okulary. Co więcej, w zakres odzieży BHP będą również zaliczane rękawice, jak i specjalne fartuchy, które będą miały nas chronić przed działaniem różnego rodzaju substancji, z którymi będziemy pracować. Przy szczególnie niebezpiecznych zawodach oferowana będzie odzież BHP przypominająca skafandry, w których to odpowiednio zabezpieczone będziemy mieli całe ciało. Oczywiście to jaka odzież BHP będzie nam zaproponowana, będzie w dużej mierze zależało od tego, jaką pracę wykonujemy i na jakie niebezpieczeństwa będziemy podczas niej narażani.

Im bardziej będzie ona niebezpieczna, tym ważniejsze będzie to, abyśmy stosowali odzież BHP i żeby była ona wykonana z zachowaniem najwyższych standardów.

Co jakiś czas trzeba zmieniać

Oczywiście musimy się liczyć z tym, że taka odzież BHP się zużywa. Oczywiście słuchawki czy okulary ochronne mogą się zużywać wolniej niż buty czy spodnie, jednak zawsze powinniśmy sprawdzać czy są one dobrej jakości czy nie widzimy jakichś uszkodzeń. Jeśli zauważymy jakieś zmiany, które będą nas niepokoiły, to jak najszybciej powinniśmy wymienić dany element na nowy.

Nawet niewielkie zmiany mogą powodować, że w przypadku zagrożenia dana odzież BHP nie będzie już stanowiła dla nas odpowiedniej ochrony. Jeśli nasze okulary ochronne będą miały niewielkie pęknięcie, to może się okazać, że podczas kolejnego uderzenia opiłków, po prostu pękną i niebezpieczeństwo uszkodzenia wzroku będzie jeszcze poważniejsze. Nie tylko będą mogły nam zaszkodzić opiłki, ale również fragmenty okularów. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy wszelkie takie nieprawidłowości wychwytywali.

Warto dołożyć starań, aby nasza odzież BHP była jak najlepszej jakości.