Bez odzieży BHP nie wolno rozpocząć pracy

Niejednokrotnie można się spotkać ze stwierdzeniami, że odzież BHP jest niepotrzebna, że to wymysły, aby wyciągnąć z firmy pieniądze. Im gorzej prezentuje się dany element odzieży BHP tym mniej pracownicy chcą go nosić i tym częściej szukają sposobów, aby obejść te wytyczne. Takie podejście jest karygodne i powinno być mocno napiętnowane, ponieważ odzież BHP jest stworzona po to, aby chroniła nasze zdrowie i życie. Z pozoru niewinna sytuacja może prowadzić do trwałego uszkodzenia naszego ciała czy nawet naszej śmierci i to, że my nie zdajemy sobie z tego sprawy, albo ją lekceważymy, nie oznacza, że podobne sytuacje nie miały miejsca.

Warto słuchać na szkoleniu BHP

Prawda jest taka, że wiele wytycznych odnośnie BHP i noszenia odpowiedniej odzieży powstaje w momencie, kiedy występują jakieś wypadki. Dość często nawet nie zdajemy sobie sprawy z możliwości wystąpienia różnych zagrożeń, dopóki się nie wydarzą. Jeśli w naszej firmie jako odzież BHP mamy przydzieloną czapkę do naszego stanowiska, to musimy ją nosić. Nie ważne, że nie lubimy czapek, że źle w niej wyglądamy, że jest nam gorąco.

Ona jest po to, aby nasze włosy nie wkręciły się w jakąś maszynę – co dotyczy przede wszystkim pań. Jeśli tak się stanie, może się okazać, że zostaną one wyrwane wraz z kawałkiem skóry, a tego z pewnością chcemy uniknąć. Jeśli ktoś nam mówi, że musimy na naszym stanowisku nosić daną odzież BHP, to oznacza, że są przesłanki do tego, aby tak właśnie było. Nikt nam tutaj nie robi na złość, wręcz przeciwnie, jest to przejaw troski o nasze zdrowie i życie.

Nie wolno nam

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że jeśli do naszego stanowiska przypisana jest odpowiednia odzież BHP, to nie wolno nam bez niej zacząć pracy. Nie ma znaczenia czy sami zapomnieliśmy ją założyć, czy może szef nie dał nam jeszcze danego elementu. Jeśli wiemy, że powinniśmy mieć odzież BHP, że musimy mieć okulary ochronne, słuchawki czy kask, a my tego elementu nie mamy, to nie mamy prawa rozpocząć pracy. W razie wypadku nie tylko narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo, ale również na to, że nie otrzymamy odszkodowania, bo nie zastosowaliśmy się do wytycznych z zakresu BHP, jakie zostały stworzone dla tego miejsca.

Warto o tym pamiętać, bo tu przede wszystkim chodzi o nasze zdrowie. Odzież BHP ma nas chronić, a nie dodawać nam urody. Dlatego karygodne są sytuacje, gdy rezygnujemy z jakiejś odzieży BHP, bo uważamy, że źle w niej wyglądamy.